automatyka bram automaty do bram Piaseczno napędy i bramy Piaseczno napędy i bramy Piaseczno automatyka do bram

Domofon czy wideofon? Co wybrać?

Instalacje domofonowe są popularnym elementem wyposażenia budynków oraz bram. Pozwalają one na ścisłą kontrolę osób wchodzących na posesję. Wiedza o tym, kto przebywa na naszym terenie, zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Coraz większą popularnością cieszą się wideodomofony, które wyposażone w kamerę pozwalają nam nie tylko usłyszeć osobę po drugiej stronie, ale również zobaczyć. Która z tych dwóch opcji jest w dzisiejszych czasach korzystniejsza?

Czy wideodomofon zapewnia więcej bezpieczeństwa niż domofon?

Głównym elementem odróżniającym domofon od wideofonu jest ekran, który umożliwia identyfikację osoby nie tylko po głosie, ale również po wizerunku. W sytuacjach, gdy człowiek po drugiej stronie jest nam dobrze znany, weryfikacja głosowa w zupełności wystarcza. Jeżeli jednak często przyjmujemy obce osoby, jak kurierzy czy dostawcy, warto móc skontrolować ich wiarygodność. Możliwość zobaczenia tego, z kim rozmawiamy, zdecydowanie zwiększa komfort i poczucie bezpieczeństwa. Widzimy czy osobnik jest tym, za kogo się podaje i czy nie ma wraz z nim niechcianego towarzystwa. Wideofon doskonale sprawdzi się też przy większych budynkach firmowych/usługowych, w których weryfikacja osób jest bardzo ważna. Wiele modeli wideofonów jest wyposażonych w możliwość robienia zdjęć, dlatego w przypadku jakiejkolwiek przykrej sytuacji jest się dodatkowo zabezpieczonym.

Gdzie sprawdzi się domofon, a gdzie wideofon?

Wybór odpowiedniego urządzenia elektronicznego powinniśmy uzależnić od rodzaju budynku, w którym się znajdujemy i osobistych potrzeb. Jeżeli mieszkamy w bloku i rzadko przyjmujemy gości, domofon w zupełności wystarczy. W przypadku, gdy mieszkamy w domu, który jest monitorowany, a przez okno łatwo sprawdzić, kto stoi za furtką, również można zdecydować się na domofon. A jeśli znajdujemy się w biurach, firmach lub domach, w których trudno o dodatkową weryfikację, zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie wybór wideodomofonu.